Press

Är du journalist eller vill du annonsera?

 

Vill du veta mer om medicinsk fotvård och Sveriges Fotterapeuter? Hör av dig så berättar vi mer om oss och vad som är på gång i förbundet och hos våra medlemmar!

Sveriges Fotterapeuter är en rikstäckande yrkesorganisation som arbetar för att höja och bevara kompetensen och kvalitetsnivån inom fotvårdsyrket. Medlemmarna är fotterapeuter med arbete privat eller anställda av landsting eller kommuner.

Ta hand om det du använder allra mest!

Med vänlig hälsning Förbundsstyrelsen

 

Utgivning 2018 Fotterapeuten

 

Karin Nordwall, förbundsordförande
Mobil: 0705-25 04 48
E-post: karin.n@fotforbundet.com

Marie Kjellman, vice ordförande
Tel: 0734-19 68 68
E-post: marie.k@fotforbundet.com

Kristina Eliasson, sekreterare
Tel: 0456 -312 13
Mobil: 0703-50 11 70
E-post: kristina.e@fotforbundet.com

Karolina Torgilsson, kassör
Tel:072-200 29 97
E-post: karolina.t@fotforbundet.com

Annika Sandell, ledamot
Tel: 0736-39 94 68
E-post: annika.s@fotforbundet.com

Carina Hansols, suppleant
Tel: 070-205 21 35
E-post: carina.h@fotforbundet.com

Pia Sarwall, suppleant
Tel: 0730-88 35 39
E-post: pia.s@fotforbundet.com

Kansliet har telefontid tisdagar kl 8-16 och torsdagar kl 16-19
Tel 08-652 08 22. Maila gärna ditt ärende på kansli@fotforbundet.com

 

Fothälsodagen 2018 – tisdagen den 8 maj

  • tema Psoriasis

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Fothälsodagen 2017

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Fothälsodagen 2016

 

 – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Fothälsodagen 2015

 

 – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Fothälsodagen 2014

 

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Fothälsodagen 2012

 

Årets tema är fotens biomekanik, där så mycket som tre fjärdedelar av befolkningen har besvär som är relaterade till detta och de flesta vet inte ens om det. Många gånger är det vi fotterapeuter som upptäcker förändringar på fötterna som kan tyda på biomekanisk dysfunktion.

 – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Fothälsodagen 2011

 

 – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Fothälsodagen 2010

 

 – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Fothälsodagen 2009

 

 – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Logotyp

 

 – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Faktaruta

 

informationsruta

 

Använd denna faktaruta vid kontakt med journalister i samband med Fothälsodagen och andra tillfällen under året. Gör förbundet mer synligt!

Faktaruta här.